GRY RPG
Numenera Beneath the Monolith
Podręcznik dodatkowy do systemu RPG Numenera
Podstawowe informacje:
wydawca: Monte Cook Games
nr katalogowy: MCG248
kod kreskowy: 9781950568116
wersja językowa: angielska
instrukcja: angielska
Opis
They say there have been eight worlds before ours. This is the Ninth World. The people of the prior worlds are gone but traces of their works remain, containing some germ of their original function. To the ignorant, these workings of the ancients are magic. But the wise know differently. . . .
Beneath the Monolith brings the critically acclaimed setting of Numenera to 5e. Explore the ruins of incomprehensible civilizations. Discover ancient technologies so advanced that most people think they’re magic. Encounter creatures weird, fierce, and dangerous. Open doors to new worlds and alternate dimensions. And, perhaps, unlock some of the mysteries of the prior worlds.
Monte Cook, jeden z autorów (podręczników i sukcesu) trzeciej edycji Dungeons & Dragons w końcu zdecydował się na przeniesienie Numenery na mechanikę piątej odsłony prababki RPG. Beneath the Monolith to jedna z książek (nie jedyna), która pozwala na przeniesienie się w realia Dziewiątego Świata. Wydana wcześniej Arcana of the Ancients pozwala na wrzucenie motywów rodem z Numenery (podsumowane jako science fantasy) do kampanii D&D. Zaraz za podręcznikiem settingowym czai się bestiariusz. Wydaje się, że wyczerpująco odpowiada to na pytanie czy grupa, której Numenera w wersji na 5e przypadnie do gustu, będzie mieć inne materiały, po które może sięgnąć.
Beneath the Monolith może być naprawdę wartościowym podręcznikiem. Jeśli grupa nie zna gry w wersji na Cypher System, ten podręcznik sprawdzi się bardzo dobrze. Garść mechaniki (związanej z bohaterami, cypherami i potworami) plus opis świata pozwoli przenieść się do Dziewiątego Świata i rozegrać w nim satysfakcjonującą kampanię. Jeśli jednak gracze mają pierwszą edycję Numenery albo drugoedycyjne Discovery, przydatność tej książki spada drastycznie. Lwia część podręcznika jest przeniesiona z oryginalnego wydania. Mechaniki jest po prostu zbyt mało by uzasadnić taki zakup.
Numenera jako taka jest warta zainteresowania, ale i tu warto dać kilka słów przestrogi. Podręcznik podstawowy był pisany przede wszystkim przez Monte Cooka, który miał genialny pomysł na sam świat gry, ale nie umiał go zaludnić interesującymi postaciami i zapełnić ciekawymi miejscami. Dla niektórych graczy opis settingu może być potwornie nudny. Dodatki pisane przez Bruce’a Cordella i Seana Reynoldsa są naprawdę wartościowe – wyraźnie docenili to gracze, po linia Numenery jest prowadzona przede wszystkim przez nich (swoją drogą, również odpowiedzialnych za D&D 3.0.).
Podsumowując – Beneath the Monolith jako wprowadzenie w Numenerę dla osób nieznających Numenery, ale preferującej D&D 5e nad innymi mechanikami, jest podręcznikiem wartym uwagi. Dla znających wersję na Cypher System zakup nie będzie trafiony.