gry planszowe gry RPG > Dungeons & Dragons: Player's Handbook (Podręcznik Gracza)
GRY RPG
logo przedmiotu Dungeons & Dragons: Player's Handbook (Podręcznik Gracza)

Dungeons & Dragons: Player's Handbook (Podręcznik Gracza)

Nowa, polska edycja podręcznika dla Gracza do najpopularniejszej gry RPG świata

cena:

174.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:



wydawca: Rebel.pl

wersja językowa: polska

Opis


Przygotuj się na przygodę!
Wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć postać i rozpocząć swoją przygodę z najpopularniejszą grą RPG na świecie!

Player's Handbook (Podręcznik gracza) to najważniejsze źródło wiedzy dla wszystkich grających w Dungeons & Dragons®. Zawiera zasady dotyczące tworzenia i rozwoju postaci, jej pochodzenia i umiejętności, eksploracji i walki, a także wyposażenia, czarów i wielu innych aspektów gry.

Skorzystaj z tej książki, aby stworzyć ekscytujące postacie należące do legendarnych ras i klas D&D®.

W podręczniku znajdziesz:
wstęp dotyczący tego jak grać w grę fabularną Dungeons & Dragons;
rozdział, który przeprowadzi krok po kroku przez proces tworzenia nowych bohaterów;
opisy przeróżnych ras, klas, cech osobowości, sprzętu a także przeszłości postaci graczy;
wyjaśnienie mechanicznych aspektów gry w D&D, od statystyk, przez testy, walkę i trudy życia codziennego związane z podróżowaniem;
zasady używania magii i ponad 300 unikalnych zaklęć;
opis stanów postaci;
sfery egzystencji i cały panteon bóstw gotowych do wykorzystania w grze;
oficjalną kartę postaci (pobierz).
Dzięki Dungeons & Dragons zanurzysz się w świecie pełnym przygód. Odkryjesz starożytne ruiny i zbadasz niebezpieczne podziemia. Będziesz walczyć z potworami i poszukiwać legendarnych skarbów. Wraz ze swoimi towarzyszami zdobędziesz doświadczenie i moc podczas wędrówek po nieznanych krainach.

Świat potrzebuje bohaterów. Czy odpowiesz na wezwanie?

Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2022-01-14 Najważniejsza gra fabularna autor: Andrzej Stój

Piąta edycja Dungeons & Dragons szturmem wbiła się na szczyty sprzedaży o od lat utrzymuje się na nim, bijąc z roku na rok kolejne rekordy. Dla wielu graczy D&D jest synonimem RPG, to właśnie „The Game”, system, poza którym w zasadzie nic nie jest potrzebne. Jeśli lubicie fantasy, nie przeraża Was rozgrywanie walk na macie (z żetonami albo figurkami), najnowsza odsłona Dungeons & Dragons może się dla Was stać „The Game”.

Choć sam nie ograniczam się wyłącznie do jednego systemu, doskonale rozumiem co przyciąga i utrzymuje ludzi przy tym. D&D zmienia się z kolejnymi edycjami, ale na jakimś poziomie zostaje takie samo. Dokłada nowe elementy do zasad i światów gry, jednak pozostawia stałe, dobrze znane elementy. Dodatkowo, sięgając po Player’s Handbook (PHB) dostaje się możliwość sięgnięcia po zasoby setek innych podręczników, dostępnych w najgorszym wypadku jako e-booki po kilka dolarów od sztuki – i naprawdę nie ma wielkiego problemu z przepisaniem przygody do AD&D na piątą edycję.

Okej, ale co w zasadzie dostaje się sięgając po ten podręcznik?

Większą część mechaniki – praktycznie wszystko, czego gracz potrzebuje do gry. D&D jest systemem o poszukiwaczach przygód, którzy podróżują po świecie by zrealizować własne cele, pokonując w tym czasie potwory, zdobywając złoto i magiczne przedmioty. Dzięki Punktom Doświadczenia awansują na kolejne poziomy, stając się coraz silniejszymi. Wszystko to dzieje się w raczej heroicznych realiach. Pod koniec kampanii możliwości postaci można śmiało porównywać z mocami superbohaterów Marvela – wciąż będzie to jednak fantasy, a nie historia wycięta żywcem z komiksów.

Te założenia mówią po trosze „Ten system nie jest do wszystkiego”. Czy da się na nim rozegrać polityczną intrygę, osobisty dramat albo spokojną historię, bez walk, przemocy i rozlewu krwi? Da się, ale gra w ogóle w tym nie pomoże. Filarami D&D jest walka, eksploracja i interakcje społeczne, przy czym te trzecie mogą sprowadzić się do rzucenia uroku zmuszającego postać tła do zrobienia tego, co chce drużyna. Dungeons & Dragons są jednak atrakcyjne właśnie dlatego, że dają możliwość chodzenia po podziemiach, walki z orkami, ogrami, żywiołakami, wampirami, smokami, olbrzymami i setką innych potworów opisanych w bestiariuszu. To gra, w której akcja jest bardzo ważna. Można się bez niej obejść, ale w takim wypadku lepiej po prostu wybrać inny system.

Podstawy zasad są bardzo proste – testy to rzut k20 + coś przeciwko poziomowi trudności. Czasem rzuca się dwiema kośćmi i wybiera lepszy wynik (przy tzw. advantage, ułatwieniu), czasem gorszy (przy disadvantage, utrudnieniu). W walce każdy może się poruszyć i coś zrobić, np. zaatakować. Bohatera tworzy się wybierając jego rasę (np. elf, krasnolud, człowiek) i klasę (np. wojownik, mag, kleryk), na bazie których dokonuje się kolejnych wyborów. Mag na przykład może być specjalistą od iluzji, uroków albo wieszczeń (szkół magii jest osiem), wojownik ekspertem od łucznictwa, walki dwiema brońmi albo jedną, ciężką, zaś kleryk dostaje pewne zdolności w zależności od boga, któremu służy. To oczywiście podstawy – w krótkiej recenzji nie sposób podsumować całych podstaw systemu. W każdym wypadku trzeba zapamiętać – podstawy zasad są proste, opcji jest bardzo dużo, a gra nie będzie dobrze działać, jeśli gracze nie będą potrafić kierować swoim bohaterem.
Całość nie jest idealna, ale jest naprawdę dobra. W swojej klasie może śmiało konkurować z drugą edycją Pathfindera, jako prostsza, „luźniejsza” gra. Jej dodatkowym atutem są liczne kampanie publikowane przez wydawcę, kolejne dodatki i gigantyczna baza tekstów tworzonych przez fanów, dostępnych niekoniecznie za darmo, bo część z tych ebooków śmiało może konkurować z komercyjnymi podręcznikami.

Pozostaje tylko jedna kwestia. Polska czy angielska edycja? Moim skromnym zdaniem zależy to przede wszystkim od wygody. Jeśli polski podręcznik będzie bardziej przyjazny, zdecydowanie lepiej sięgnąć po ten wydany przez Rebela. Jeśli jednak jest to Wam obojętne, warto zdecydować na bazie tego na jakiej wersji pracuje MG i reszta graczy, ale też czy będziecie korzystać ze wszystkich dodatków (albo narzędzi jak D&D Beyond). Części z nich nigdy nie doczekamy się w języku polskim ze względu na wymogi licencyjne.

Szerokim echem obiła się w ostatnim czasie informacja o nieprzedłużeniu licencji na wydanie polskiej wersji językowej. Być może oznacza to, że nie będzie już nowych dodatków, ale równie dobrze okaże się to jedynie opóźnieniem - Rebel może odzyskać licencję, WotC może samodzielnie zajmować się polskim wydaniem.

Niezależnie od tego, Dungeons & Dragons jest warte zakupu. To naprawdę może być gra na długie lata – może nie jedyna, ale najważniejsza.
dodano: 2021-12-02 Przełomowa edycja autor: Dinxus

Wreszcie po latach klasyczne dedeki w wydaniu szybkim i płynnym w rozgrywce. Wiele razy podchodząc do starszych iteracji systemu, problematycznym był fakt, iż dla satysfakcjonującej rozrywki potrzeba było, żeby wszyscy gracze byli bardzo dobrze obeznani z zasadami i zawiłościami mechaniki. Edycja piąta skróciła matematykę i wygładziła kwadraturę rozwiązań, za co wielki plus dlań.


kategorie

ważne informacje

pytania ?

e-mail:


telefon:
22 637 21 80
606 780 836

sklep stacjonarny:
ul. Morcinka 5 lokal 25
01-496 Warszawa
jak trafić

godziny pracy:
pon-pt: 11-19
sob: 11-15

odwiedź nas: facebook
najpopularniejsze
akceptujemy platnosci elektroniczne