gry planszowe ekonomiczne > Funkenschlag: Frankreich/Italien
GRY EKONOMICZNE
logo przedmiotu Funkenschlag: Frankreich/Italien

Funkenschlag: Frankreich/Italien

Dodatek do Wysokiego Napięcia

cena:

34.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 6
wiek: od 12 lat
czas gry: ok. 90 min.

wydawca: 2F-Spiele
projektant: Friedemann Friese

wersja językowa: niemiecka
instrukcja: niemiecka

Opis


Dwie nowe mapy do Wysokiego Napięcia. Tak jak w oryginalnej grze plansza jest dwustronna. Z jednej strony mamy mapę Francji, a z drugiej Włoch. Poza mapami dodatek wprowadza także niewielkie zmiany reguł, aby lepiej odwzorować różne "kultury eneregetyczne" obu państw. Francja, kraj w którym dominuje energia jądrowa, pozwola szybciej rozpocząć budowę takich elektrowni, a uran jest łatwiej dostępny. We Włoszech z kolei mamy więcej odpadów a mnie paliw kopalniancyh (węgla i oleju). W efekcie dostajemy nie tylko nowe mapy, ale również nowe możliwości gry w tą świętną grę.

Jak to wygląda ?


Często kupowane razem z Funkenschlag: Frankreich/Italien:Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2011-06-12 Ciekawe jednak nie niezbędne ;) autor: Tomasz Laskowski

Wielkim plusem Wysokiego Napięcia są dodatkowe plansze, na których autor poza zmianą obszaru rozgrywki pokusił się też o lekkie modyfikacje zasad.

Dodatek z planszami Francji i Włoch wprowadza kosmetyczne zmiany do zasad.

Włochy to stosunkowo droga plansza, połączenia między miastami wymagają większych nakładów finansowych niż w innych regionach świata. Poza tym, oraz lekko zmienionymi cenami początkowymi surowców, gra przebiega identycznie jak w podstawowej wersji. Krótki opis w instrukcji reklamuje plansze jako wymagającą, na której surowce szybko stają się deficytowe i drogie. Grając kilkanaście razy na tej planszy ani razu nie zdarzyła się taka sytuacja, spowodowane jest to większą ostrożnością graczy i mniejszą skłonnością do ryzyka niż na innych mapach.

Francja natomiast jak żaden inny kraj zachęca do budowy elektrowni atomowych. Cena uranu zaczyna się od 5, a cały rynek uzupełniany jest zgodnie z zasadami w podstawce. Osobliwością jest tu Paryż, przedstawiony jako 3 osobne miasta, niewymagające dodatkowych kosztów przy połączeniach. Gracz tam rozpoczynający może w początkowej fazie zyskać przewagę, jednak z czasem zostanie dogoniony przez innych. Istnieje też możliwość, że inni gracze zwyczajnie go zablokują gdyż cały region wokół Paryża jest tani i bardzo atrakcyjny.

Na tym jednak zmiany we Francji i Włoszech się kończą przez co rozgrywki przebiegają w bardzo podobny sposób do tych na podstawowej planszy. Jest to dodatek dla fanów, grających kilka / kilkanaście partii w tygodniu. Urozmaica Wysokie Napięcie i przedłuża żywotność produktu. Dla pozostałych graczy polecałbym inne plansze (Korea i Chiny, Japonia i Rosja czy Europa Centralna i Beneluks), które bardziej urozmaicają rozgrywkę ;)