gry planszowe ekonomiczne > Food Chain Magnate
GRY EKONOMICZNE
logo przedmiotu Food Chain Magnate

Food Chain Magnate

Zaawansowana gra strategiczna o budowie sieci restauracji fast-food

cena:

329.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 5
wiek: od 14 lat
czas gry: od 120 do 240 min.

wydawca: Splotter Spellen (2015)
projektant: Jeroen Doumen , Joris Wiersinga

wersja językowa: angielska
instrukcja: angielska
Dostępność 7-go wydania gry planowana jest na luty/marzec 2018

Opis


"Orange juice? They want orange juice? What is the world coming to? I want commercials for burgers on all channels, every 15 minutes. We are the Home of the Original Burger, not a hippie health haven. And place a billboard next to that new house on the corner. I want them craving beer every second they sit in their posh new garden." The new management trainee trembles in front of the CEO and tries to politely point out that... "How do you mean, we don't have enough staff? The HR director reports to you. Hire more people! Train them! But whatever you do, don't pay them any real wages. I did not go into business to become poor. And fire that discount manager, he is only costing me money. From now on, we'll sell gourmet burgers. Same crap, double the price. Get my marketing director in here!"

The focus is on building your company using a card-driven (human) resource management system. Players compete on a variable city map through purchasing, marketing and sales, and on a job market for key staff members. The game can be played by 2-5 serious gamers in 2-4 hours.

Jak to wygląda ?


Często kupowane razem z Food Chain Magnate:Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2019-03-18 Warto!!! autor: dragonstar

Często mówi się, że o grach euro, że nie mają klimatu. Ta gra temu absolutnie zaprzecza. Jest tutaj klimat zaciętej walki na rynku fast food'ów. Jednocześnie zasady są bardzo łatwe do przyswojenie. Jednak zrozumienie głębi gry zajmie już kilka rozgrywek. Jednak wtedy też gra pokazuje jaka dobra jest.

Jedyna wada, o której warto wiedzieć to, że jeśli w grze nie uczestniczą gracze o podobnych umiejętnościach to bardziej doświadczenie gracze zjedzą tych mniej doświadczonych w grze na śniadanie. Nie mówię tutaj tylko o braku możliwości dogonienia lidera, ale w skrajnych przypadkach doprowadzenia do prawie bankructwa (prawie bo w grze nie można zbankrutować) przeciwników.

Mimo tej wady grę z całego serca polecam ludziom, którzy lubią tworzyć równocześnie strategie, strategie zapasowe, strategie alternatywne i blef jak w pokerze.
dodano: 2018-09-20 OMG! FCM! autor: dkubinski

Food Chain Magnate to solidna ekonomiczna symulacja prowadzenia sieci restauracji. A dokładniej - zarządzania strukturą korporacji.
Na początku gry mamy do dyspozycji jedną restaurację i... samego siebie jako CEO, który potrafi jedynie zatrudnić jedną osobę. Więc zatrudniamy - kelnerkę, swojego zastępcę, panią z działu zatrudnień. Już ten pierwszy wybór może zaważyć na całej rozgrywce. Grupa naszych pracowników rośnie, będziemy ich trenować, wysyłać do pracy, w odpowiednich momentach wysyłać na odpoczynek "na plażę", a również zwalniać.
Gra jest znakomita. Obawiałem się chaosu i wrażenia braku panowania nad tym, co się dzieje na planszy (tak mi się wydawało, gdy obserwowałem z boku). Ale nie - do końca rozgrywka była klarowna, również nie miałem problemu z zapanowaniem nad dużą w finale ręką.
Wśród opinii o FCM najczęściej przewija się jedna - że ta gra nie wybacza błędów. Jest to całkowita prawda, doświadczony gracz bez problemu wyprzedzi pozostałych o kilka długości i ta różnicą będzie się tylko pogłębiać. Zatem granie z ludźmi o podobnym stopniu doświadczenia to konieczność.
Z drobnych przemyśleń: lokalizacja restauracji robi grę. Wybór optymalnego na nią miejsca jest chyba najważniejszy, gdybym miał wskazać jedną cechę. Kamień milowy "First to train" - ważny, pozwala na wczesny rozwój bez konieczności sprzedawania.
Klimat klasa. W zasadzie trudno mówić o fabularnym uzasadnieniu, bo tu sama gra jest fabularna. Choć do tej pory nie wiem, jak się zbiera napoje sterowcem :-)
FCM na razie toruje sobie drogę na szczyt mojego topu.
dodano: 2016-01-26 Ciężkie, dobre euro autor: AndrzejK

Tak jak w krótkim podsumowaniu - ta gra jest ciężka i nie da się temu zaprzeczyć :) Również napis na pudełku nie kłamie "100% dice free" - w grze nie ma ani krzty losowości oprócz ustawienia początkowego jeżeli chodzi o mapę.

Paradoksalnie, jedyny losowy element daje naprawde porządną regrywalność :) Od planszy zależy tak naprawde wszystko: gdzie postawimy naszą restaurację, gdzie nasze reklamy i jak bardzo będą one skuteczne, gdzie przyjdą ludzie jeść a nawet jak dużo produktów będziemy w stanie kupić :)

Gra jest naprawde porządna ale ma jedną wadę (nie będzie to wada dla wszystkich, np. dla mnie). Można się zagapić i pozwolić graczowi odskoczyć, a my będziemy mieli problem żeby go dogonić.

Dodatkowo polecam pierwsze kilka gier rozegrać bez milestone'a "first to have 100$". U nas przeważnie wygrywa osoba która ma ten cel a mi się wydaje że nie wymyśliliśmy jeszcze dobrej strategii żeby taką osobę dogonić ;)

Gra dobrze działa na każdą ilość osób, myślę że 4 osoby to będzie ideał :)

Podsumowując - gra warta świeczki i czasu nad nią spędzonego :)