GRY EKONOMICZNE
Fields of Arle
Zaawansowana gra ekonomiczna osadzona w rejonie Niemiec. Gracze rozwijają swoje posiadłości zbierając torf i budując wały ochronne
Podstawowe informacje:
liczba graczy: od 1 do 2
wiek: od 14 lat
czas gry: ok. 120 min.
wydawca: Z-Man Games (2014)
projektant: Uwe Rosenberg
wersja językowa: angielska
instrukcja: angielska
Opis
Gra trwa dziewięc półroczy, na zmianę letnich i zimowych, z których każdy pozwala na wykonanie specyficznych akcji. Różne procesy produkcyjne pozwalają na tworzenie towarów i rozwój posiadłości. Dodatkowo gracz handlując z ościennymi obszarami może zdobyć dodatkowe zasoby potrzebne do budowy i rozwoju
Zawartość pudełka
1 duża plansza
1 plansza dostaw
2 plansze domów
2 plansze zapasów
60 drewnianych zwierząt, 40 drewnianych żetonów torfu i 18 drewnianych elementów
31 budynków i ponad 150 innych kafelków
1 plansza punktacji
1 instrukcja
1 arkusz z najlejkami
2 arkusze pomocnicze
Pudełko do gry sporo waży. Jest to spowodowane tym, że jest w nim wiele elementów drewnianych, na które składają się zwierzęta (owce, krowy, konie), znaczniki torfu oraz graczy. Poza tym jest w nim sporo tektury w postaci plansz, żetonów budynków, wozów i towarów. Nie mam zastrzeżeń co do wykonania gry.
Fields of Arle jest rewelacyjną grą. Najbardziej podoba w niej mi się "otwartość" – możliwość skupienia się co rozgrywkę na zupełnie czymś innym. Powoduje to, że coś mnie ciągnie do tego tytułu, a przecież nie jestem fanką gier pana Rosenberga. Chociaż z drugiej strony to jest już trzecia gra jego autorstwa w naszej kolekcji.
W swoich rozgrywkach w Fields of Arle skupiałam się na budynkach, na ziarnie, czy też na tekstyliach. Wszystko to z mniejszymi lub większymi sukcesami. Jednak możliwość sprawdzenia efektu moich planów sprawia, że chce się do tej gry powracać. Zarówno samemu, jak i dwie osoby. Naprawdę polecam ją każdemu.
Uważam również, że ona najbardziej klimatyczna. Na pewno bardziej niż Szklany Szlak, czy Le Havre. Naprawdę czuje się, że zarządza się gospodarstwem.