gry planszowe ekonomiczne > Pret-a-porter
GRY EKONOMICZNE
logo przedmiotu Pret-a-porter

Pret-a-porter

Gra ekonomiczna  w świecie mody

cena:

109.00 99.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 4
wiek: od 10 lat
czas gry: ok. 60 min.

wydawca: Wydawnictwo Portal
projektant: Ignacy Trzewiczek

wersja językowa: polska

Opis


Pret-a-porter to ekonomiczna gra planszowa, której tematyką jest świat mody. Każdy z graczy wciela się tu we właściciela firmy branży odzieżowej i rozpoczyna zaciętą walkę o sukces swojego przedsiębiorstwa.

W trakcie gry gracze otwierają nowe oddziały i placówki swojej firmy oraz zatrudniają utalentowanych pracowników, by poszerzać swoje możliwości. W ten sposób w grze pojawiają się Biura projektowe, Sklepy firmowe, Księgowi, Modelki, Projektanci - z każdym miesiącem przedsiębiorstwa nabierają rozmachu w działaniu i swych możliwościach. Intratne kontrakty pozwalają na krótkoterminowe zyski i poszerzanie swoich kompetencji.

Co kwartał odbywają się pokazy mody - każdy z graczy musi przygotować kolekcję ubrań i przedstawić ją na pokazie. Publiczność, media, specjaliści oceniają kolekcje w czterech kategoriach i przyznają nagrody i dyplomy. Im więcej wyróżnień (reprezentowanych w grze przez gwiazdki) uda się zgromadzić na pokazie, tym więcej pieniędzy gracze zarobią za sprzedaż kolekcji!

 

Po czterech pokazach każdy z graczy raportuje - na koniec roku - majątek firmy. Składają się nań zarówno aktualnie posiadane fundusze, jak i majątek firmy wyrażony w posiadanych budynkach oraz wyróżnieniach (marka i reputacja firmy). Gracz, który zgromadził największy majątek, zwycięża.

Rozgrywka przeznaczona jest dla dwóch do czterech graczy, zapewnia zaciętą, emocjonującą rywalizację. Walka o wyróżnienia na pokazach, zatrudnianie modelek, projektantów, stylistów, otwieranie sklepów firmowych czy biur projektowych pozwalają na własnej skórze poczuć się jak lider branży odzieżowej!

Pret-a-Porte powstało we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i jest pierwszym projektem ekonomicznym w naszym dorobku. Dzięki współpracy z NBP, możliwości konsultacji z ekspertami i bankowcami, udało się stworzyć ciekawą, emocjonującą grę symulującą prowadzenie przedsiębiorstwa, zarządzanie funduszami, kadrą pracowników i powiększaniem majątku. Owocna współpraca wydawnictwa Portal oraz NBP zakończyła się oddaniem w ręce polskich graczy tytułu jakiego w Polsce jeszcze nie było!

 

Zawartość pudełka:

 • 24 karty Budynków
 • 24 karty Pracowników
 • 24 karty Kontraktów
 • 50 kart Projektów
 • 10 kart Pokazów
 • 10 kart Typów Projektu
 • 60 znaczników Surowców (w sześciu różnych kolorach)
 • 29 znaczników Jakości
 • 14 znaczników Trendów
 • 12 znaczników Public Relations
 • 35 znaczników Gwiazdek
 • 10 znaczników kosztów utrzymania
 • 15 Pionków Akcji
 • 5 Plansz Gracza
 • 1 znacznik pierwszego gracza
 • 1 znacznik kalendarza
 • banknoty
 • plansza
 • instrukcja

 

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2017-07-01 Dobra gra a źle wydana autor: Zbigniew Rzepiejewski

Zacznę od tego, że kto ma problemy ze wzrokiem, to niech w tę grę nie gra, ponieważ tekst na kartach jest wydrukowany mikroskopijną czcionką i prawie nie widać co jest tam napisane, szczególnie wieczorową porą. Jest to niestety bardzo poważna wada, gdyż karty w tej grze odgrywają niepoślednią rolę. Nie jest to bynajmniej jedyna wada tej poniekąd dobrej gry. Wydawca poszedł na łatwiznę i oszczędzał gdzie mógł, a dofinansowanie z NBP przehulał. Główna plansza wykonana jest owszem z grubego, ale słabej jakości kartonu, to samo plansze graczy. Na dzień dobry gną się w nich rogi. Kolory trochę niemrawe i omyłkowo pozamieniane pola. Pieniacze bardzo słabej jakości, nadrukowane na zwykłej, cienkiej kartce. Instrukcja jest też minimalistyczna i mało czytelna, szczególnie w temacie pożyczek z banku i ich zwrotu. Za mało ilustrowanych przykładów na tak trudną grę. Jej forma jest mała, napisana zbitą, niewielką czcionką, odstrasza, pewne rzeczy nie są w niej wyjaśnione, niektóre są opisane źle , niektóre w ogóle przemilczane. Tu tyle narzekań. Co do samej gry, to Pret-a-Porter jest pełnokrwistą grą ekonomiczną dla graczy. Trzeba mieć długofalowy plan i elastycznie modyfikować swoje działania zależnie od ruchów przeciwników. Jest wiele trudnych wyborów, a tylko trzy akcje na turę. Które akcje wykonać? W jakiej kolejności?, bo wyborów jest mnóstwo: przygotowanie kolekcji na pokazy, dodanie kolekcji odpowiednich cech, planowanie wydatków, aby na wszystko starczyło i nie brać za dużo kredytów, ulepszanie budynków i szkolenie pracowników. To gra o bardzo dużej interakcji, ponieważ miejsc na polach z wyborem akcji mamy mniej niż pionków. Dlatego ciągle możemy blokować ruchy przeciwników i utrudniać im realizację swoich celów. Przez to należy przez cały czas bacznie śledzić ich poczynania.Jeśli lubisz złożone, wymagające gry powinieneś Pret-a-Porter poznać.
dodano: 2011-01-24 bardzo dobra gra autor: Ryu

Ocena gry wg mnie to ok. 4.2-4.3 czyli troszkę wyżej niż 4 :)

Na czym polega gra...? Gra polega na rozbudowie swojej firmy w której będziemy zatrudniać pracowników ułatwiających nam życie (możemy ich szkolić dzięki czemu będą przynosić nam większe korzyści choć niestety ich miesięczne utrzymanie wzrośnie), rozbudowywać poprzez budowę budynków (również możemy je rozbudowywać) oraz tworzyć kolekcje ubrań które będziemy wystawiać w poszczególnych miesiącach na wystawach w miastach gdzie będą oceniane. Oceniane będą cechy takie jak: jakość, trendy, PR czy ilość wystawionych ubrań. Oczywiście każdą kolekcję należy uszyć dlatego też będziemy mieć do wyboru 3 warianty zakupu surowców. Od nas zależy które wybierzemy i jakie z tego osiągniemy profity.
To tak w skrócie zasady.
W grę grałem na każdą ilość osób. W zasadzie mogę powiedzieć że gra jest grywalna na każdą ilość. Na 2 osoby jest spokojniej. Na 4 osoby zaczyna się poważny wyścig do każdego pola. Kto pierwszy ten lepszy. Przy czym wybór: co teraz będzie lepsze - mamy tu na porządku dziennym. Widać, że każda osoba ma jakiś plan który może być szybko zniweczony przez pozostałych. W grze czuć presję czasu i braku pieniędzy (szczególnie na początku).
Ogólnie o grze:
+ ładnie wydana, na grubym kartonie i ciekawą kolorystyką
+ duża różnorodność pracowników, budynków i kontraktów
+ bardzo podoba się kobietom (mojej żonie bardzo, bardzo)
+ grywalna we wszystkich wariantach (czekamy na wariant 5-osobowy)
- losowość (można ją okiełznać poprzez pracowników i budynki)
- pomieszana kolorystyka na planszy (budynki i pracownicy)
- literówki na kartach
- za mała czcionka na kartach (po kilki partiach ten problem znika)
- niektóre karty wydają się być zbyt mocne przy pozostałych

Ogólnie bardzo polecę grę wszystkim miłośnikom gier ekonomicznych. Tutaj trzeba pomyśleć co zrobić żeby nie wpaść w wir pożyczek. Trzeba planować i dążyć do realizacji swoich celów. Bardzo dobra gra. Polecam
dodano: 2011-01-23 Bardzo dobra gra autor: lb_lb

Gra Pret-a-Porter to złożona gra ekonomiczna której zasady tłumaczy sie około 20-30 minut. Stopień losowości jest na tyle wyważony powoduje że gra przebiega dość płynnie i tylko od graczy zależy kto wygra. Mi się gra bardzo podoba chociaż klimat mody jest dla mnie raczej wadą. Zupełnie inne odczucia podczas gry miała moja żona która uznała iż gra jest super i chce rozgrywać kolejną partie :) . Największą zaletą dla mnie jest dobry tryb 2-osobowy czego właśnie poszukiwałem w tej planszówce. Gra dwuosobowa jest zdecydowanie lepsza niż wariant 4-osobowy (też testowany przeze mnie) gdyż jesteśmy w stanie dobrze zaplanować swoje ruchy na kilka tur do przodu. Przy większej liczbie osób panuje delikatny chaos bo każdy rzuca się na najlepsze dostępne pola, a rozpoczynający jest w lepszej pozycji. Grę polecam graczom którym znudził się już monopol ze swoją losowością, poszukujących wyzwań podczas rozgrywki i mocnej rywalizacji. Każda kolejna moja rozgrywka podnosi ocenę gry gdyż doświadczenie jest tu dość istotne i z chęcią gra się znowu i znowu....
Podsumowując - gra do kupienia, a patrząc na cenę (pominę kilka błędów wydawniczych) zasługuje by ją kupić. To dobrze wydane 100zł :)