GRY EKONOMICZNE
Macao (angielska)
Gra ekonomiczna rozgrywająca się w portowym mieście Macao w 17 wieku.
cena:
149.00 PLNwysyłamy w: niedostępny
Podstawowe informacje:
liczba graczy: od 2 do 4
wiek: od 12 lat
czas gry: ok. 60 min.
wydawca: Rio Grande Games
projektant: Stefan Feld
wersja językowa: angielska
instrukcja: angielska
Opis
Macao, the mysterious harbor city on the south coast of China, is the Portuguese trading center in the far east at the end of the 17th century.
The players take on the roles of the energetic adventurers who sought their fortunes in Macao. Whether as captain or governor, as craftsman or scholar, numerous exciting functions are offered the players. Who will use his various possible actions the wisest? Who will have the best plan and can acquire the most prestige by the end of the game?
Macao to strategiczna gra przeznaczona dla 2-4 osób. Wykonanie. Zarówno plansza główna jak i plansze graczy wykonane z solidnego, grubego kartonu natomiast pozostałem żetony z cieńszego kartonu ale wystarczająco solidnego. Drewniane elementy występują w postaci surowców i kości do rzucania. Bardzo ładna plansza z uproszczonym rozkładem europejskich miast oraz miastem Macao podzielonym na dzielnice. Zasady są spisane czytelnie a dodatkowo na marginesie instrukcji są wytłuszczone skrócone zasady każdego etapu. Karty są małe ale czytelne. Zamiast napisów mogły by być użyte symbole, które byłby czytelniejsze a poza tym gra stała by się niezależna językowo.
Na początku losujemy karty biur i układamy po 2 wzdłuż planszy w odpowiednich miejscach. Gra trwa 12 tur. Co turę pojawią się 2 karty biur + 4 dodatkowe karty budynków/osób. Powoduje to że każda rozgrywka będzie inna. Następnie rzuca się kośćmi i wybiera 2 z nich. Im wyższy numer wybierzemy tym więcej kosteczek dostaniemy... ale za to dużo później (np zielona 4 daje 4 zielone kosteczki ale do wykorzystania za 4 rundy). Trzeba dobrze planować gdyż brak kosteczek w danej rudzie lub za duża ilość posiadanych ale nie kupionych kart daje ujemne punkty. Jak to zwykle w grach S.Felda trzeba tworzyć "zębatki". Jedna karta da nam kostkę, która zamienimy za pomocą innej na pieniądze, które wydamy na coś innego za pomocą kolejnej karty. Możemy również kupować dzielnice Macao, na których są losowo rozłożone surowce, które dadzą nam punkty po dostarczeniu ich do odpowiednich portów. Na końcu gry dostaniemy jeszcze punkty za dzielnice (największą połączoną naszymi żetonami).
Jak zwykle w grach S.Felda nie temat czy wykonanie jest ważne ale "zębatki" i ich jak najlepsze wykonanie. Dzięki sporej ilości kart i rzutami kostkami, każda rozgrywka będzie inna. Kolejna świetna gra pana Felda.
ocena: 9/10