GRY EKONOMICZNE
logo przedmiotu Amun-Re

Amun-Re

Gra licytacyjna o budowaniu piramid

cena:

174.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 3 do 5
wiek: od 12 lat
czas gry: ok. 90 min.

wydawca: Hans-im-glueck
projektant: Reiner Knizia

wersja językowa: niemiecka
instrukcja: angielska

Opis


Amun-Re to klasyczna już gra Reinera Knizia. Gracze budują w niej piramidy na pustyniach starożytnego Egiptu, starając się osiągnąć dominację w prowincjach i wypełniać postawione przed nimi zadania.

 

W mechanice Amun-Re jest grą licytacyjną - przy czym mamy tutaj i licytację otwartą na prowincje(bardzo ciekawie rozwiązaną) i licytację "na ślepo" przy składaniu ofiary dla Amun-Re.

 

Zawartość opakowania

 • plansza
 • 66 kart złota
 • 39 kart akcji
 • 15 kart prowincji
 • 30 piramid
 • 15 kamieni budowy
 • 10 kamieni graczy
 • 15 znaczników kontroli
 • 1 pionek faraona
 • 5 kart pomocy
 • instrukcja

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własnądodano: 2013-06-04 Bardzo dobra pozycja autor: maj_ka

Nabyliśmy tę grę przypadkiem - chcieliśmy wymienić inną, która nie przypadła nam do gustu i z kolekcji gier do wymiany innego gracza wybraliśmy tę. Uznaliśmy, że "nie brzmi źle, a i tak nic lepszego nie ma". Był to bardzo szczęśliwy przypadek, ponieważ to jedna z lepszych gier jakie posiadamy w kolekcji.

Na czym w skrócie polega gra?
W grze nabywamy prowincje i budujemy w nich piramidy, czasem możesz też umieścić w prowincji rolników, którzy przyniosą dochód w fazie żniw. Prowincje nabywamy w drodze licytacji, bardzo ciekawie rozwiązanej - w każdej rundzie do nabycia jest tyle prowincji ilu graczy, kładziemy swój marker na prowincji, która nas interesuje (na numerze odpowiadającym wartości jaką chcemy za daną prowincję zapłacić). Kolejni gracze mogą wybrać inne prowincje lub nas przelicytować (kładąc swój znacznik na wyższym numerze). Jeśli zostaniemy przelicytowani jesteśmy zmuszeni położyć swój marker na innej prowincji. Faza licytacji kończy się, gdy każdy marker leży na innej prowincji. Potem następują kolejne fazy: faza kiedy możemy kupować karty (które dają bonusy), rolników i kamienie (do budowy piramid), faza ofiary, kiedy składamy Amun Re ofiarę z własnych pieniędzy (od łącznej wysokości ofiary zależy nasz dochód, a osoba, która ofiaruje bogu najwięcej będzie graczem rozpoczynającym, ponadto najbardziej hojne osoby dostają gratis zasoby), faza dochodu.

Co jest takiego ciekawego w tej grze?
Gra dzieli się na dwie Ery. Pod koniec pierwszej następuje punktowanie (punktujemy głównie za piramidy - można zapunktować kilkakrotnie za daną piramidę, ale też za specjalne karty, posiadane pieniądze oraz niektóre prowincje). Następnie następuje druga Era, która przebiega tak samo jak pierwsza, z tą różnicą, że na planszy pozostają zbudowane przez graczy w pierwszej części gry piramidy. Prowincja, która w pierwszej Erze wydawała się mało warta może teraz mieć bardzo dużą wartość ze względu na wiele piramid na jej terenie. Druga część gry jest z tego powodu bardzo emocjonująca.

Podsumowanie
Ja i wszyscy moi znajomi bardzo polubiliśmy tę grę. Tutaj trzeba już trochę pogłówkować, zastanowić się, ile nam się opłaca zapłacić za daną prowincję, ile pieniędzy złożyć w ofierze, trzeba zarządzać tak, aby starczyło na zakup dóbr. Bardzo fajnie rozwiązana licytacja i ciekawy pomysł z dzieleniem gry na dwie Ery czyni rozgrywkę emocjonującą.
dodano: 2009-02-16 Dobra gra ekonomiczno-licytacyjna autor: pogons

Jako ze jestem fanem Knizi nie moglo zabraknac tej gry w mojej kolekcji. Poniewaz pan dr matematyki czesto nie trafia mechanika w tematyke z zalozenia nie nalezy sie nastawiac na zmiane tego trendu. Jednakze o ile w niektorych grach rozbieznosc tematyki i mechaniki jest razaca, w tym wypadku nie jest najgorzej. Gra jest osadzona w egipcie gdzie niepodzielnie rządzacy faraon domaga sie od nas monumentow w postaci piramid.
Zadaniem gracza jest zdobycie prowincji (droga ciekawego systemu licytacji), zatrudnienie farmerwo (w celu osiagniecia przychodow), zakupienie kamieni (w celu wzniesienia piramidy) i pozyskanie kart pomocnych w roznych etapach gry. Na koncu trzeba jeszcze zlozyc ofiare tytulowemu bogowi - Amunowi Re ktory wynagradza chojnych graczy i decyduje o urodzaju nilu (i tego ile kasy farmerzy nam przyniosa). W grze jest duzo liczenia (cos jak w Wysokim Napieciu) oraz typowe dla Knizi wieloaspektowe punktowanie.
Gra jest dobra, zwlaszcza dla "scislych". Jedyna wada to ta, ze tylko komplet graczy - 5 osob ukazuje jej cale piekno;)