gry planszowe ekonomiczne > Steam (edycja polska)
GRY EKONOMICZNE
logo przedmiotu Steam (edycja polska)

Steam (edycja polska)

Wyścig do bogactwa. Gra w której rozbudowujesz sieć kolejową i zarabiasz na przewożeniu towarów

cena:

169.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 3 do 6
wiek: od 12 lat
czas gry: ok. 120 min.

wydawca: Phalanx Games
projektant: Martin Wallace

wersja językowa: polska

Opis


Grający w Steam wcielają się w rolę wielkich przedsiębiorców z początków ery kolei żelaznych. Zadaniem graczy jest zbudowanie sieci linii kolejowych, dzięki którym będą mogli realizować zlecenia na przewóz towarów pomiędzy miastami.

Oprócz rozwoju własnych linii kolejowych gracze mogą inwestować w jakość obsługującego je taboru szynowego, a także wspomagać rozwój miast, by te dostarczał ich przedsiębiorstwom dodatkowych zleceń.

Za przewożone pomiędzy miastami towary gracze otrzymują pieniądze lub punkty zwycięstwa. Muszą zatem bilansować pomiędzy koniecznością dalszych inwestycji i rozwoju, a potrzebą zdobywania punktów zwycięstwa, które umożliwią wygranie gry.

Obie strony planszy Steam są zadrukowane pięknymi, kolorowymi mapami. Pierwsza z nich przedstawia obszar wschodniego wybrzeża USA i Kanady, druga – zagłębia Ruhry. Mapa amerykańska sprawdza się najlepiej do gry dla 3-4 graczy, natomiast mapa europejska dla 4-5 osób. W pudełku gry znajdują się dodatkowo komponenty dla szóstego gracza, które mogą być użyte w chwili dołączenia do gry jednego z już wydanych, lub nowopowstających, dodatków.

Co więcej, zasady gry są podzielone na dwie części – podstawową i zaawansowaną. Dzięki takiemu rozwiązaniu nowi gracze z łatwością wejdą w świat gry, natomiast ci bardziej doświadczeni będą mogli od razu korzystać z jej bogatszej, pełnej wersji.

Zawartość pudełka:

  • 1 dwustronnie zadrukowana plansza
  • 136 dwustronnych żetonów torów
  • 8 żetonów nowych miast
  • 7 żetonów akcji
  • 24 drewniane znaczniki graczy (w 6 kolorach)
  • 144 drewniane znaczniki towarów (w 5 kolorach)
  • 11 znaczników rozbudowy miast
  • 65 żetonów pieniędzy (złota, srebra, miedzi)
  • 1 znacznik tur
  • 1 torebka na znaczniki
  • 1 kolorowa instrukcja producenta
  • 1 kolorowa instrukcja w polskiej wersji językowej

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2015-02-25 jedna z ulubionych autor: chaga1

Bardzo lubię gry Martina Wallace'a i ta też przypadła mi do gusty. Tym razem gra opowiada o początkach kolei. Gra polega budowaniu połączeń kolejowych, przewożeniu towarów i dzięki temu na rozbudowywaniu miast i osad.
Plusy:
- porządnie wykonana
-trzeba sporo kombinować
-mechanika bardzo pasuje do tematyki
-brak losowości
-regrywalna
-spora interakcja
Ja minusów nie widzę, choć jak ktoś nie lubi trudnych tytułów to mu się nie spodoba
dodano: 2011-11-15 Klasyka gier kolejowych autor: konto usunięte

Gra Steam przenosi nas w wiek XIX, krótko po tym jak w Anglii niejaki Pan George Stephenson zaprojektował lokomotywę parową i zapoczątkował tym samym intensywny rozwój kolei żelaznych na całym świecie. W czasy, w których ludzie przedsiębiorczy dorabiali się fortun, a inni zostawali bankrutami. Czasy żelaza i stali, węgla i pary, potu i łez.
Podczas samej gry uczestnicy wcielają się w rolę przedsiębiorców, którzy w dobie rozwoju kolei żelaznych, będą próbowali dorobić się jak największej fortuny. Recepta na odniesienie sukcesu wydaje się prosta. Rozwijać sieć torów, inwestować w rozwój własnego taboru kolejowego i przewozić nimi towary z miasta do miasta, przy czym im dalej tym lepiej. Towary, które będziemy przewozić umieszcza się na planszy losowo co zapewnia niepowtarzalność kolejnych rozgrywek, a z drugiej strony widoczny dla wszystkich od początku gry, więc niespodzianek już w trakcie gry nie ma. Rozwiązanie genialne w swej prostocie.
Przewożony towar musi trafić do miasta o takim samym kolorze. To ile zarobimy na tej wysyłce zależy od odległości pomiędzy miastem startowym, a docelowym a to z kolei jest determinowane przez poziom rozwoju naszego taboru. Bardzo podoba mi się też rozwiązanie, że towar zatrzymuje się w pierwszym napotkanym mieście tego samego koloru. Tak więc pomimo najlepszych parowozów i niezłej sieci połączeń, może okazać się, że daleko nie zajedziemy.
Steam nie należy do gier błyskawicznych, zdarzają się większe i mniejsze przestoje. Nie jest też grą dla początkujących i niedoświadczonych graczy. Ma jednak tę podstawową przewagę nad innymi cięższymi tytułami, że nawet osoby grające po raz pierwszy nie czują się zagubione i niemal od początku wiedzą co robić.
Ponadto Wallace bardzo umiejętnie łączy mechanikę gry z jej tematyką, przez co gracze nie mają poczucia, że tylko majtają drewnianymi kostkami i żetonami w te i we w te, aby uzbierać jak najwięcej punktów zwycięstwa. Znajdziemy tu też sporo interakcji, której ilość wzrasta wraz z ilością graczy i tłokiem na planszy. Licytacja, podbieranie akcji, blokowanie się graczy w fazie budowy torów, wysłanie sprzed czyjegoś nosa kostki towaru, zamiana osady w miasto w najmniej odpowiednim dla innego gracza kolorze, wszystko to sprawia, że Steam unika sytuacji, w której każdy rzeźbi coś na swoim kawałku planszy, by na końcu sprawdzić czyja rzeźba jest najcenniejsza. Osobiście w wielu grach nie przeszkadza mi ich pasjansowy charakter rozgrywki i brak jawnej interakcji, więc tym bardziej doceniam Steam’a za jego charakter.
dodano: 2010-11-04 bezbłędna autor: Adam Sikorski

I to jest to, czego po niej oczekiwałem. Bardzo proste (nie prostackie!) i przejrzyste reguły, mnóstwo kombinacji i budowa torowisk (yes!). Ode mnie również mocna piątka. POLECAM
dodano: 2009-11-16 autor: Geko

Steam to odświeżona wersja Age of Steam – uznanej i już klasycznej gry pociągowej.
W Steam każdy z graczy wciela się w przedsiębiorcę, który stara się zbudować efektywną sieć energetyczną i wysyłać po niej towary do miast, wyciągając z tego jak najwięcej punktów.
Pokrótce przebieg gry w wersję pełną (jest też wersja podstawowa) składa się z kilku rund. A w każdej rundzie mamy następujące fazy:
1) Pobranie kredytów – w kolejności wybieramy ile bierzemy kredytów, każdy kredyt to 5 dolarów, ale też przesunięcie się na torze dochodu jeden poziom w dół,
2) Licytacja o kolejność i specjalne akcje – jej efektem jest ustalenie, w jakiej kolejności będziemy wykonywać akcje aż do kolejnej licytacji i jakie specjalne akcje wybierzemy,
3) Budowanie torów – za pomocą heksagonalnych płytek budujemy do trzech kawałków torów między miastami i wioskami, zależy nam na tym, żeby zbudować jak najlepszą sieć, jednocześnie utrudniając to (przez blokowanie) przeciwnikom,
4) Dwukrotna wysyłka towarów (ewentualnie podniesienie poziomu lokomotywy jeden raz) – towary wysyłamy dowolną (prawie – są pewne ograniczenia) trasą z danego miasta do miasta o tym samym kolorze co towar, korzystając ze zbudowanych połączeń kolejowych. Za każde połączenie pomiędzy miastami/wioskami wykorzystane przy wysyłce właściciel połączenia otrzymuje punkt. Punkty z wysyłki przeznaczamy na zwiększenie dochodu na torze dochodu lub na czyste punkty zwycięstwa (to one na koniec się najbardziej liczą),
5) Dochody i koszty – w zależności od tego gdzie jesteśmy na torze dochodu (można być na plusie lub minusie) otrzymujemy dochód lub ponosimy koszt. Dodatkowo opłacamy poziom lokomotywy, który decyduje, jak daleko można wysyłać towary (np. poziom 5 oznacza wysyłkę maksymalnie przez 5 połączeń).
Akcje specjalne są bardzo ważne i pozwalają nam budować więcej torów, budować jako pierwszy, wysyłać towary jako pierwszy, podnieść poziom lokomotywy, zurbanizować wioskę, dołożyć towary do miasta, czy mieć jedno darmowe zalicytowanie w kolejnej rundzie.
Na koniec gry oprócz czystych punktów z wysyłki dostajemy jeszcze punkty za zbudowane połączenia i poziom na torze dochodu.
Ogólnie cała gra jest rewelacyjnie zaprojektowana, wszystko się świetnie zazębia, bez przerwy są emocje, przy podobnym poziomie graczy do końca gry nie wiadomo, kto wygra. Trzeba bacznie obserwować poczynania innych i starać się wyczuć ich zamiary, bo wszystkiego nie da się zrobić. Budowanie torów i wysyłka towarów na wspólnej planszy zapewniają sporą dawkę interakcji bezpośredniej. Poza tym musimy dbać o gospodarkę pieniężną – zaciągać kredyty (nie za dużo, bo to kosztuje), umiejętnie licytować (znowu nie warto przepłacać) i szacować przepływy pieniężne w danej rundzie. Ale bez obawy – całe liczenie odbywa się tu na poziomie kilku do kilkunastu dolarów, więc kalkulatory są niepotrzebne. Do tego reguły gry są przystępne i w trakcie pierwszej partii wszystko staje się jasne.
Podsumowując, Steam to świetna, mózgożerna gra ekonomiczna z budowaniem sieci na wspólnej mapie i przesyłaniem po niej towarów. Co do wydania, to nie można mieć żadnych zastrzeżeń - no może szkoda, że pudełko nie jest w pełni polskie, ale nie ma to znaczenia dla rozgrywki. Wszystko wydane zostało bardzo solidnie i estetycznie, w środku znajdziemy masę elementów (drewno i gruby karton) i pięknie wydaną polską instrukcję.
Co ciekawe, na stronie wydawcy możemy znaleźć również dwie mapy z regułami dla gier dwuosobowych. Wystarczy tylko wydrukować w wersji kolorowej i grać.
dodano: 2009-06-22 Gorąco polecam autor: Marcin Krupiński

Gra jest wykonana bardzo dobrze. Dobrej jakości drewniane znaczniki, plansza, świetnie przetłumaczona i wydrukowana instrukcja po polsku to duże plusy. Warto dodać, że dzięki pomyłce podczas pierwszego druku, dostajemy 10 kolorów graczy (po 24 znaczniki) zamiast 6, plus czarne kosteczki (w grze powinno używać się szarych)
Kolory kostek i miast pasują do siebie idealnie - daltoniści powinni mieć łatwiejsze zadanie.
Co do samej rozgrywki. Ogromną zaletą Steam'a jest to, że dostajemy od razu dwie mapy. W porównaniu do Age of Steam jest kilka zmian jak np rozdzielenie toru dochodu od toru punktów. Działa to moim zdaniem bardzo dobrze, gra dalej jest bardzo zacięta, a wyraźniej widać, kto ile będzie musiał zapłacić / zarobi. Jeżeli ktoś nie ma Age of Steam, myslę że może smiało kupować Steam - gra ta nadaje się tez lepiej do wprowadzenia graczy "niedzielnych", a nie tylko wyjadaczy, dzięki dwóm zestawom zasad - podstawowych i standardowych.

Na Vimeo umieściłem swoją krótką videorecenzję gry, zapraszam do obejrzenia: www.vimeo.com/5248913