PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika Syla

obrazek
Nova Luna (edycja polska)
Rodzinna układanka od Rosenberga,
Nova luna to kolejna z gier Rosenberga w kategorii lżejszych, rodzinnych układanek. Korzysta ze znanego z Patchworka rozwiązania, czyli tak zwanej linii czasu, która całkowicie zmienia kolejność poruszania się graczy. Tym razem zamiast układać wzory z abstrakcyjnych elementów musimy układać kafelki w taki sposób, aby realizować znajdujące się na nich cele. W grze nie liczy się punktów, ważne aby być pierwszym graczem, który zrealizuje pewną ilość zadań.
Zasady są bardzo proste i intuicyjne. Gra jest szybka i świetnie sprawdza się w każdym składzie osobowym, jednak im mniej osób siedzi przy stole tym bardziej możemy zaplanować nasze kolejne posunięcia. Wykonanie jest bardzo estetyczne a kafle grube i trwałe.

Plusy
+ prosta gra, proste zasady
+ ładne wykonanie
+ dobrze napisana instrukcja, liczne przykłady

Minusy
-przy pełnym składzie osobowym ciężko zaplanować kolejne ruchy


obrazek
Azul: Witraże Sintry
Idealna zabawa na 3 pokolenia:),
Azul Witraże Sintry to gra, która w naszym domu jest zwykle odpowiedzią na odwieczne pytanie: "w co gramy?", gdy przy stole zbiorą się 3 pokolenia. Najmłodszych urzeka baśniowy klimat rożnokolorowych kryształków i proste zasady, starych wyjadaczy uzależniajaca głębia tej logicznej rozgrywki, mimo pozornej łatwości.
Ta druga część słynnego Azula Michaela Kieslinga bazuje na podobnej mechanice, ale dostarcza jeszcze więcej wrażeń i zabawy. Gra jest trochę bardziej skomplikowana niż pierwowzór, wymaga więcej planowania, a punktowanie nie jest już tak oczywiste. Zapełniamy witraże szkiełkami, uważając jednocześnie na kolor, który jest punktowany w danej rundzie.
Instrukcja jest bardzo dobrze napisana i w zrozumiały sposób wyjaśnia wszystkie niuanse rozgrywki. Nieskończona ilość kombinacji powoduje, ze od razu po zakończeniu rozgrywki mamy ochotę rozpocząć następną partię.
Plusy:
+ dobrze napisana instrukcja
+ dobra opcja na rodzinne, kilkupokoleniowe granie
+ ładna, jak to zwykle gra z rodziny Azul:)
Minusy:
- kartonowa wieża cienka i mało poręczna


obrazek
Światowy Konflikt
Polityczne rozgrywki,
W grze wcielamy się w polityków bliżej nieokreślonego państwa, którzy starają się wykorzystywać wpływy i pieniądze do własnych celów. Jednak klimat nie jest mocną stroną tej pozycji. Przypomina w tej materii gry takie jak Avalon czy List miłosny. Nie wiemy w kogo dokładnie się wcielamy, ale mimo to bawimy się nieźle! Blefowanie sprawdza się tutaj doskonale. Dzięki niewielkiej ilości różnych kart jakie można otrzymać, gracze łapią zasady w mig i na jednej rozgrywce na pewno się nie skończy. W grze można znaleźć wiele głębi. Mnogość taktyk i zagrań sprawia, że w każdej rozgrywce chcemy podpuścić przeciwników w inny sposób, a może użyjemy sprawdzonego rozwiązania aby jeszcze bardziej skonfundować przeciwnika? Jeżeli lubicie gry z drobną dedukcją, wyprowadzaniem przeciwników w pole oraz prostymi zasadami, to jest to pozycja dla Was.

Plusy:
+Proste zasady dające wiele możliwości
+Małe i poręczne pudełko
+Syndrom jeszcze jednej partii

Minusy
-„Dziwny” klimat


obrazek
Władca Pierścieni - Piaski Haradu
Świetne rozszerzenie dla bardziej rozbudowanej talii,
Kolejne duże rozszerzenie do władcy pierścieni zabierze nas na gorące pustynie Haradu gdzie czeka nas wiele niebezpieczeństw. Znajdziemy tu dwóch nowych bohaterów oraz trzy nowe przygody, które spowodują u nas spory ból głowy. Nowe mechaniki temperatury czy bohaterów przydzielanych nam przez scenariusz są bardzo ciekawe i odwracają nasze myślenie do góry nogami. Bohaterowie to dobrze znani Gimli i Legolas, którzy w tych wersjach świetnie ze sobą współdziałają. Znajdziemy tu również wiele nowych kart graczy zarówno odnoszących się do nowych bohaterów, jak i pasujących do całkiem innych talii. Przygody są dosyć wymagające, dlatego nie jest to najlepszy dodatek, jeżeli posiadacie jedynie podstawkę. Jako pierwszy dodatek lepszy będzie np. Khazad-dum. Znajdziemy tu również wyprawy poboczne znane z rozszerzenia Zaginione królestwa. Fabuła jest sympatycznie zarysowana a scenariusze świetnie oddają warunki, w jakich się znajdujemy. Ilustracje na kartach jak zwykle stoją na bardzo wysokim poziomie. Reasumując jest to świetne rozszerzenie, przeznaczone dla bardziej doświadczonych graczy posiadających większą pulę kart.

obrazek
Władca Pierścieni LCG - Khazad-dum
,
Pierwsze duże rozszerzenie do władcy pierścieni. Trafiamy tutaj do kopani Morii i od razu rzucamy się w wir walki. Znajdziemy tutaj dwóch nowych bohaterów, trzy zadania oraz mnóstwo kart graczy. Dodatkowo jest on wymagany żeby rozgrywać przygody z następnego cyklu małych dodatków. Wyraźnie skupia się on na krasnoludach. Znajdziemy tu wiele ciekawych kart, a bohaterowie również mogą w naszych taliach sporo namieszać. Przygody są dosyć wymagające, ale myśle ze jesteśmy w stanie je ukończyć mając do dyspozycji jedynie karty z zestawu podstawowego oraz tego rozszerzenia. Świetnie nadaje się na jeden z pierwszych zakupów. Pokaże nam jakie możliwości czekają na nas wraz z kolejnymi dodatkami, jak również zmusi do przebudowania talii aby poradzić sobie z nowymi wyzwaniami. Przygody tutaj są naprawdę ciekawe i zróżnicowane. Znajdziemy tu dużo planowania, walki a także pospiesznego uciekania z kopalni.
Plusy
+bardzo ciekawy scenariusz
+nowe, potężne karty zwłaszcza dla krasnoludów


obrazek
Łowcy Potworów
Ciekawa gra draftowa!,
Jest to bardzo ciekawa gra draftowa, w której staramy się schwytać i zaprezentować jak najwiecej nietypowych i niepokojących stworzeń. Mamy tutaj bardzo ciekawą mechanikę miejsc, które są nam potrzebne aby wystawiać nowe potwory. Zostają one na naszym stole przez całą grę, dlatego bardzo ważne jest aby dosyć szybko zgromadzić ich większą ilość. W kartach znajdziemy jeszcze cele, które dadzą nam punkty na koniec gry, a także karty, za które otrzymamy natychmiastową jednorazową korzyść oraz pracowników pomagających nam przez resztę gry. Ciekawa jest również możliwość odłożenia karty na następną rundę co pozwoli nam ją zagrać kiedy będziemy mieć taką możliwość a jednoczenie nie przekażemy jej przeciwnikom. Gra jest naprawdę bardzo dobra jednak nie ustrzegła się kilku wad. Po pierwsze tryb dla dwóch graczy nie jest zbyt dobry. Po drugie karty nie są w żaden sposób podzielone na rundy. Tasujemy całą pule kart dlatego może zdarzyć się sytuacja kiedy w pierwszej rundzie połowa kart okaże się bezużyteczna. Dziwne są również cele dla wszystkich graczy, które zapewniają dość małą liczbę punktów. Mimo tego warto zagrać, ponieważ znajdziemy tu wiele ciekawych mechanik i nietypowych rozwiązań. Gra ma dość proste zasady, a także przepiękne ilustracje miejsc i potworów. Niejednokrotnie zatrzymamy się na chwile żeby podziwiać przedziwne monstra i przerażajace miejsca.
Plusy
+ciekawe rozwiązania mechaniczne
+proste i łatwe do zapamiętania zasady
+piękne ilustracje
Minusy
-słaby tryb dla dwóch graczy
-możliwość wylosowania zbyt wielu niemożliwych do zagrania kart


obrazek
Dice City (polska edycja)
Ciekawa gra kościana!,
Bardzo ciekawa gra kościana, wcale nie tak losowa jak może się wydawać. Każdy gracz dostaje plansze przedstawiającą jego miasto, która na początku jest identyczna jak plansze współgraczy. Dzieli się ona na 5 rzędów po 6 budynków w każdym. Dostajemy także kostki, które są przypisane do konkretnych rzędów. Cała zabawa polega na rozbudowaniu swojego miasta tak, aby dostarczało nam jak najwiecej punktów. Budynki są bardzo zróżnicowane. Pozwalają nam również na ograniczanie losowości do tego stopnia ze możemy wybierać poszczególne akcje, a także przerzucać kostki. Dróg do zdobycia punktów jest tu kilka. Wojsko powala nam na pokonywanie barbarzyńców i przeszkadzanie innym graczom. Za zasoby możemy kupować nowe budynki oraz statki zapewniające punkty zwycięstwa. Punktują również poszczególne budynki, które umieszczamy w swoim mieście. Dróg jest tutaj bardzo wiele. Każda rozgrywka będzie wyglądała inaczej także dlatego, że budynki pojawiają się w sposób losowy i nie zawsze znajdą się w grze te, których nam aktualnie potrzeba. Zapewni nam to wiele zabawy, a przetestowanie wszystkich możliwości zajmie wiele partii. Gra świetnie działa w każdym składzie osobowym jednak mam tutaj pewne zastrzeżenie. Atakowanie innych graczy wydaje się bardzo nieopłacalne. Dużo lepiej za zgromadzoną siłę pokonać barbarzyńców, którzy zapewnią nam punkty zwycięstwa. To rozwiązanie działa słabo również dlatego, że bardzo łatwo jest zniwelować jego efekty. Mimo tego gra jest naprawdę świetna i godna polecenia.
Plusy
+mnogość strategii
+dobrze przemyślane wykonanie
+bardzo klarowne zasady
Minusy
-dziwna i nieopłacalna akcja atakowania innych graczy


obrazek
Point Salad (edycja polska)
Prosta karcianka dająca wiele zabawy!,
Jeżeli lubicie małe sprytne karcianki jest to pozycja obowiązkowa. Mamy tutaj karty owoców, które dzielą się „jedynie” na sześć rodzajów. Cała zabawa polega jednak na tym, że każda karta ma na odwrocie inny, unikalny warunek uzyskania punktów na koniec gry. Musimy sprytnie wymierzyć ile potrzebujemy kart punktacji, a ile kart z owocami i warzywami aby zmaksymalizować nasz wynik. Gra jest bardzo krótka, jednak występuje tu bardzo silny syndrom „jeszcze jednej partii”.
Działa dobrze w każdym składzie osobowym, jednak czasami niektóre cele mogą się wydawać łatwiejsze bądź trudniejsze w zależności od liczby graczy. Mimo zmieniania się celów wszystkie partie wyglądają podobnie, co jednak zupełnie nie przeszkadza.
Gra jest bardzo dynamiczna, w ruchu możemy zrobić jedną z dwóch akcji co skutecznie przeciwdziała zbyt długiemu czasowi oczekiwania na swoją turę. I dzięki temu gra nadaje się świetnie do luźnego i niegłupiego grania.
Plusy:
+proste i zrozumiałe zasady
+wiele różnych celów
+sprytne wykorzystanie kart (z jednej strony widzimy owoc/warzywo a z drugiej cel)
Minusy
-niektóre cele gorzej działają przy małej liczbie graczy


obrazek
Władca Pierścieni LCG - Spadkobiercy Numenoru
Świetny dodatek!,
Jeden z najlepszych dodatków do tej gry. Tak jak w przypadku każdego z większych pudełek, mamy tutaj 3 nowe scenariusze, 2 bohaterów i wiele kart, które z pewnością na stałe zagoszczą w wielu taliach. Jest również konieczny, aby zagrać w małe dodatki z cyklu przeciwko cieniowi, które również bardzo polecam. Jeżeli spodobała ci się podstawowa gra, ten dodatek jest absolutnie konieczny. Scenariusze są bardzo ciekawe i różnią się od tych z podstawowej wersji gry. Dodatkowo, jeżeli jesteś wielki fanem Gondoru, a na ścianie masz plakaty z Boromirem nie powinieneś zastanawiać się ani chwili dłużej!

obrazek
Władca Pierścieni LCG - Zestaw podstawowy
Świetna i rozbudowana gra!,
Pomysł na kooperacyjną grę LCG jest bardzo trafiony, możemy grać solo i będziemy bawić się równie dobrze, jak grając z kompanem. Gra bardzo wciąga i nie chodzi tu tylko o rozgrywkę. Pomiędzy kolejnymi scenariuszami możemy ulepszać i zmieniać swoją talię, co dostarcza wielu godzin dodatkowej zabawy. Mnogość dodatków może przerażać, ale na początku możemy świetnie bawić się samym podstawowym zestawem. Mimo, że w grze znajdują się tylko 3 scenariusze to nie myśl że ukończysz je za pierwszym podejściem! Każda przygoda wymaga spersonalizowanej taktyki oraz trochę szczęścia w dociągu kart. Jedyną wadą gry jest podejrzenie graniczące z pewnością, że po kilku rozgrywkach zaczniesz przeglądać w sieci dodatki i wyobrażać sobie ulepszenia możliwe do wprowadzenia w twojej talii aby wreszcie pokonać tego Nazgula! :)

Plusy:
+ świetny tryb 1os
+ możliwość rozbudowy o dodatki
+ wciagająca rozgrywka
+ piękne grafiki

Minusy:
- ilość dodatków :)


obrazek
Potwory w Tokio
,
Władca pierścieni: gra karciana
Świetna i rozbudowana gra. Pomysł na kooperacyjną grę LCG jest bardzo trafiony, możemy grać solo i będziemy bawić się równie dobrze jak grając z kompanem. Gra bardzo wciąga i nie chodzi tu tylko o rozgrywkę. Pomiędzy kolejnymi scenariuszami możemy ulepszać i zmieniać swoją talie co dostarcza wiele godzin dodatkowej zabawy. Mnogość dodatków może przerażać, ale na początku możemy świetnie bawić się samym podstawowym zestawem. Mimo że w grze znajdują się tylko 3 scenariusze to nie myśl że ukończysz je za pierwszym podejściem! Każda przygoda wymaga spersonalizowanej taktyki oraz trochę szczęścia w dociągu kart! Jedyną wadą gry jest podejrzenie graniczące z pewnością że po kilku rozgrywkach zaczniesz przeglądać w sieci dodatki i wyobrażać sobie ulepszenia możliwe do wprowadzenia w twojej talii aby wreszcie pokonać tego Nazgula! 5/5

Władca pierścieni: spadkobiercy numeronu
Jeden z najlepszych dodatków do tej gry. Tak jak w przypadku każdego z większych pudełek mamy tutaj 3 nowe scenariusze, 2 bohaterów i wiele kart które z pewnością na stałe zagoszczą w wielu taliach. Jest również konieczny aby zagrać w małe dodatki z cyklu przeciwko cieniowi które również bardzo polecam. Jeżeli spodobała ci się podstawowa gra ten dodatek jest absolutnie konieczny. Scenariusze są bardzo ciekawe i różnią się od tych z podstawowej wersji gry. Dodatkowo, jeżeli jesteś wielki fanem Gondoru, a na ścianie masz plakaty z Boromirem nie powinieneś zastanawiać się ani chwili dłużej! 5/5

Potwory w nowym jorku
Bardziej zaawansowana wersja potworów w Tokio. Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać że obie gry niewiele się różnią, ale odczucia płynące z rozgrywki są całkiem inne. Największą zmianą są budynki i wojsko które możemy spotkać na planszy. Całkowicie zmienia to rozgrywkę dając nam możliwość dodatkowego ranienia przeciwników, a także oferując nowe sposoby na zdobywanie punktów. Gra jest bardzo ładna, a potwory jak zwykle ciekawe i zabawne. Jeżeli nie przekona cię to że możesz komuś przywalić titaniciem, albo współpracować ze statuą wolności to zawsze możesz postrzelać do przeciwników z lasera. Wiele śmiechu i zabawy, a jeżeli zastanawiasz się czy kupić potwory w Tokio czy w Nowym Jorku z całą stanowczością odpowiadam obie! Jednak jeżeli musisz zdecydować się na jedną z wersji polecam Tokio, ale tylko ze względu na możliwość dokupienia dodatku Halloween. 4/5

Władca pierścieni: konfrontacja
Jedna z najlepszych gier planszowych. Kwintesencja strategii, blefu i prób wyczucia przeciwnika. Obserwujemy tu nawet grę pomiędzy partiami jeżeli gramy z tym samym przeciwnikiem. Uczymy się na wzajem swoich ruchów i przyzwyczajeń, dlatego jeżeli chcemy wygrać musimy za każdym razem grać inaczej. W rozgrywce za każdym razem dysponujemy tymi samymi postaciami oraz tymi samymi kartami na ręce. Nie ma tu żadnego elementu losowego, jedyne czym możemy zaskoczyć przeciwnika to jakieś nowy pomysł czy niekonwencjonalne zagranie. Obie strony konfliktu są zróżnicowane i mają własne wady i zalety. Początkowo może wydawać się ze Sauron jest zdecydowanie lepszy, ale jest to złudne wrażenie. Kiedy dobrze poznamy grę i wszystkie sztuczki które oferują nam postacie okaże się ze również drużyna pierścienia potrafi zwyciężyć poprzez eksterminację wrogów. Gra jest bardzo praktycznie wykonana, mamy tutaj wiele pomocy które będą przypominać nam o umiejętnościach, dostępnych kartach i postaciach zarówno naszych jak i przeciwnika chociaż po kilkunastu partiach na pewno będziemy już to pamiętać. Jedyną wadą gry jest dodany w tej edycji wariant, który zmienia postacie i dodaje kilka kart. Należy jak najszybciej o nim zapomnieć i udawać ze nie istnieje, ponieważ jest fatalny i nie został nawet stworzony przez oryginalnego autora gry. Dla niektórych wadą może być również to, że w te grę należy raczej grać stałe z tym samym przeciwnikiem. Zabawa jest w tym aby znać swoje zagrania oraz ulubione karty i postacie, aby próbować się na wzajem podejść i zaskoczyć. Nie zmienia to faktu ze jest to jedna z najlepszy gier która dostarczy wielu niezapomnianych rozgrywek oraz zagrań które będziemy długo wspominać.


obrazek
Potwory w Nowym Jorku
Dobra zabawa dla każdego,
Bardziej zaawansowana wersja potworów w Tokio. Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać że obie gry niewiele się różnią, ale odczucia płynące z rozgrywki są całkiem inne. Największą zmianą są budynki i wojsko, które możemy spotkać na planszy. Całkowicie zmienia to rozgrywkę dając nam możliwość dodatkowego ranienia przeciwników, a także oferując nowe sposoby na zdobywanie punktów. Gra jest bardzo ładna, a potwory jak zwykle ciekawe i zabawne. Jeżeli nie przekona cię to, że możesz współpracować ze statuą wolności, to zawsze możesz postrzelać do przeciwników z lasera. Wiele śmiechu i zabawy, a jeżeli zastanawiasz się, czy kupić potwory w Tokio, czy w Nowym Jorku, to z całą stanowczością odpowiadam - obie! Jednak jeżeli musisz zdecydować się na jedną z wersji, polecam Tokio, ale tylko ze względu na możliwość dokupienia dodatku Halloween.

Plusy:
+ łatwe i intuicyjne zasady
+ dobrze działa w każdym osobowym składzie
+ ładne wykonanie
+ duża regrywalność

Minusy:
- dodatek praktycznie konieczny
- potwory nie różnią się od siebie niczym oprócz wyglądu


obrazek
Władca Pierścieni: Konfrontacja
Najlepsza gra dla 2 osób!,
Jedna z najlepszych gier planszowych. Kwintesencja strategii, blefu i prób wyczucia przeciwnika. Obserwujemy tu nawet grę pomiędzy partiami, jeżeli gramy z tym samym przeciwnikiem. Uczymy się nawzajem swoich ruchów i przyzwyczajeń, dlatego jeżeli chcemy wygrać, musimy za każdym razem grać inaczej. W rozgrywce dysponujemy tymi samymi postaciami oraz tymi samymi kartami na ręce. Nie ma tu żadnego elementu losowego, jedyne czym możemy zaskoczyć przeciwnika, to jakiś nowy pomysł czy niekonwencjonalne zagranie.
Obie strony konfliktu są zróżnicowane i mają własne wady i zalety. Początkowo może wydawać się że Sauron jest zdecydowanie lepszy, ale jest to złudne wrażenie. Kiedy dobrze poznamy grę i wszystkie sztuczki, które oferują nam postacie, okaże się że również drużyna pierścienia potrafi zwyciężyć poprzez eksterminację wrogów.
Gra jest bardzo praktycznie wykonana, mamy tutaj wiele pomocy, które będą przypominać nam o umiejętnościach, dostępnych kartach i postaciach, zarówno naszych jak i przeciwnika - chociaż po kilkunastu partiach na pewno będziemy już to pamiętać. Jedyną lekką wadą gry jest dodany w tej edycji wariant, który zmienia postacie i dodaje kilka kart. Należy jak najszybciej o nim zapomnieć i udawać że nie istnieje, ponieważ nie jest dobry i nie został nawet stworzony przez oryginalnego autora gry. Niektórzy mogą uważać, że najlepiej jest grać stale z tym samym przeciwnikiem. Ale nie jest to do końca prawda. Zabawa jest w tym, aby znać swoje zagrania oraz ulubione karty i postacie, aby próbować się nawzajem podejść i zaskoczyć. Jest to jedna z najlepszy gier, która dostarczy wielu niezapomnianych rozgrywek oraz zagrań.

Plusy:
+ głębia rozgrywki
+ brak elementu losowego
+ łatwy próg wejścia
+ emocje przy graniu
+ ładne wykonanie

Minusy:
- brak!


obrazek
XCOM - Gra planszowa
Inwazja obcych to niezła zabawa,
W grze wcielamy się w członków tytułowej, międzynarodowej organizacji, która ma na celu odparcie inwazji obcych.
Każdy gracz wciela się w jedną z ról wykonując powierzone mu zadania w ścisłej współpracy z pozostałymi graczami.
W pierwszej fazie gry na wykonanie wszystkich czynności mamy ściśle określony czas, który odmierza nam aplikacja. Druga faza to już tylko rozpatrywanie naszych działań.
Gra jest bardzo wymagająca szczególnie na wyższych poziomach trudności, ale to tylko potęguje wrażenia z gry.
Faza czasowa powoduje takie emocje, że gracze będą na siebie krzyczeć naiwnie myśląc że da im to więcej czasu. Jednak zwycięstwo obcych będzie zbliżać się nieubłaganie. W grze nie będziemy zbliżać się do zwycięstwa, a jedynie odwlekać porażkę. Jest to idealne wyzwanie dla ludzi lubiących trudne gry kooperacyjne.
Aplikacja nie przeszkadza, ani nie umniejsza rozgrywki. Jeden z graczy musi zwracać na nią uwagę reszta bawi się analogowo. Gra idealnie oddaje klimat gry komputerowej.

Plusy:
+Wymagająca i emocjonująca
+Ładne wykonanie i dobre użycie grafik z gry komputerowej
+Możliwość wyboru poziomu trudności misji finałowej daje dużą regrywalność
+Niesamowity klimat i poczucie zbliżającej się klęski
+Łatwa do wytłumaczenia


obrazek
Jednym słowem
Zabawa dla całej rodziny,
Jest to imprezowa gra kooperacyjna opierająca się na skojarzeniach. Jeżeli lubicie takie gry jak tajniacy czy decrypto to ten tytuł powinien was zainteresować.
W przeciwieństwie do wyżej wymienionych tutaj nie dzielimy się na drużyny a wszyscy wspólnie staramy się jak najlepiej podpowiedzieć zgadujące osobie. Nie jest to takie proste jak się wydaje ponieważ podpowiedź, która pojawi się u kilku graczy nie jest przedstawiana zgadującemu!
Wiele śmiechu powoduje sytuacja kiedy ktoś również wpadnie na naszą nieoczywistą, ale genialną w swej prostocie podpowiedź. Dodatkowym smaczkiem jest sytuacja gdy gracze się znają i podają skojarzenia, które dla nich są świetną podpowiedzią a u pozostałych graczy wzbudzają niemałe zaskoczenie.
Jest to jedna z tych gier w której więcej przyjemności sprawia sama rozgrywka i śmiech, który gra powoduje, niż liczenie punktów czy osiąganie dobrego wyniku. Jest to świetna zabawa dla całej rodziny, grać można od 3 do 7 osób.

Plusy:
+Wiele śmiechu
+Estetyczne i praktyczne wykonanie
+Duża ilość haseł
+Niski próg wejścia

Minusy
-Hasła nie są równe. Zwykle są to ogólne nazwy dlatego pytanie o konkretną osobę potrafi zaskoczyć.


obrazek
Legendarni Wynalazcy
Proste zasady, sporo strategii - dobra zabawa dla wielu,
To dobra zabawa zarówno dla zaawansowanych graczy jak i poczatkujacych.

Wcielamy sie w grupę znanych naukowców, którzy dokonują ważnych odkryć. W grze możemy zdobyć punkty na parę sposobów - rozwijając naukowców, pozyskując karty wynalazków oraz dodatkowe punkty na żetonach. Każdy naukowiec ma do spełnienia cel, który określa w jakich dziedzinach powinien się rozwinąć. Gracz, który dołoży na kartę wynalazków więcej swoich kostek, pierwszy dokonuje wyboru bonusów-kartę lub żetony. To wprowadza fajny wyścig w dążeniu do osiągnięcia własnego celu.

Gra oferuje wiele zabawy, każda grupa wynalazców różni się od siebie, dlatego możemy spróbowac osiągnąć dobry wynik różnymi frakcjami.

Plusy:
- mała losowość
- niski próg wejścia dla nowych graczy-proste zasady
- różne grupy naukowców
- dodatkowa broszura z życiorysami naukowców-fajny dodatek wprowadzający klimat
- ładne wydanie

Minusy:
- wariant dwuosobowy nie oddaje pełnych możliwości gry
- wydaje się, że gracz rozpoczynający ma trochę ułatwione zadanie, ponieważ pierwszy wybiera karty na których dokłada swoje kostki


obrazek
Teotihuacan Miasto Bogów
Odprawiaj rytuały, buduj piramidę i grobowce,
W grze poruszamy się naszymi robotnikami (kostkami) zdobywając zasoby potrzebne nam do budowania piramidy, zdobywamy specjalne bonusy i kafe dające nam dodatkowe możliwości i punkty.
Wznosimy się na poziomach swiątyń (podobnie jak w T'zolkinie) zdobywając specjalne przywileje. Najważniejsza rywalizacja to jednak budowanie i zdobienie piramidy-kombinowanie z kafelkami daje dużo frajdy i sporo punktów.
Możliwości ruchów w grze jest mnóstwo mimo to gra idzie sprawnie i nie trwa za długo. W trakcie jednej partii nie wypróbujemy na pewno wszystkich możliwosci zdobywania punktów, tak więc pozostaje na inne rozgrywki ciekawość jaki wynik da nam inna strategia.
Gra autora T'zolkina i Marco Polo. Teotihuacan jest od nich w rozgrywce prostsza, zwłaszcza przy kolejnych partiach, gdy już znamy kafle bonusów i pola akcji na planszy.

Dobre połączenie kilku mechanik z pięknym wydaniem daje przyjemną rozgrywkę. Dodatkowym smaczkiem jest ciekawa opcja zdobywania nagród poprzez.. uśmiercanie swoich robotników i zwiększanie swojej przewagi w Alei Umarłych:)

Plusy:
+ piękne wydanie (te kafle piramidy!)
+ bardzo dobre oznaczenia na planszy
+ duża regrywalność
+ dobre skalowanie na 2 i 3 osoby dzięki zastosowaniu neutralnych kostek

Minusy:
- konieczność zdobywania jednego surowca (kakao) ogranicza wybór ruchów
- dość czasochłonne rozstawienie elementów na planszy


obrazek
Gildie
Bardzo sympatyczna gra z śłiczną grafiką,
W grze mamy za zadanie zbudować komnaty w swojej gildii kupieckiej, tak aby dawały nam jak najwiecej punktów. Punkty możemy zdobyć także poprzez kupowanie kart postaci i tutaj jest zastosowana bardzo fajna mechanika licytacji. Akcje na kartach wprowadzają także zwiększają w grze poziom interakcji.
Gra ma proste zasady a jednocześnie daje możliwość zdobywania punktów zwyciestwa kilkoma drogami. Do tego jest ślicznie wykonana-te kafelki komnat i karty postaci!
Plusy:
- fajnie zastosowana mechanika licytacji
- śliczna grafika
- prostość zasad a przyjemna rozgrywka
- na tę cenę bardzo fajna propozycja

Minusy:
- jeżeli chce sie cos znaleźć to planszetki graczy mogłyby być z grubszej tektury ale w wielu grach są takie same


obrazek
Spartakus: Krew i zdrada (edycja wspieram.to)
Najbardziej emocjonująca gra planszowa!,
W grze wcielamy się w wielkie rzymskie rody znane fanom serialu. Naszym celem jest wywalczenie 12 punktów wpływu. Każdy punkt okupimy krwią i potem. Odczujemy emocje starożytnego Rzymu-zawalczymy jako gladiator, będziemy spiskować i zawiązywac sojusze, zdradzać i handlować niewolnikami.
Świetny klimat w połączeniu z innowacyjnym systemem walki na arenie daje wyśmienity efekt.
Plusy:
+ klimat
+ fabularyzacja
+ interakcja: walka, handel
+ wykonanie
+ pudełko w pełni zagospodarowane

Minusy:
-istnieje możliwość, że w ferworze walki gracze pobiją się w realu!:)