PROFIL
Historia recenzji i ocen użytkownika Blood_Pet

obrazek
Splendor (edycja polska)
Pozycja O B O W I Ą Z K O W A ,
Ze Splendorem poznalismy sie dawno, dawno temu i nasza milosc nigdy nie zagasla :]

Dla kogo jest ta gra?
- Dla kazdego - naprawde :) Najlepszym dowodem jest to, ze jak przyjezdzam na godzinke/dwie w odwiedziny do moich nieplanszowkowych rodzicow to moja 60 letnia mama zawsze zapyta, czy czasem nie zagralibysmy w splendor.

Gra dla ludzi ktorzy lubia troszeczke pomyslec, ale nie maja ochoty na wielkie srategie, gry typu worker placement etc. Gra szybka, przyjemna ale z glowa.

Poziom skomplikowania:
- Jest to zdecydowanie gra logiczna z elementami planowania i nutka szczescia. Szczescie jednak nie ma az tak wielkiego wplywu na rozgrywke. Wplyw ma za to ciagle dostosowywanie sie do ruchow przeciwnika i uwazne obserwowanie jakie karty i klejnoty sa obecnie do wziecia oraz przemyslana strategia.

Zalety:
- Krotka rozgrywka (30-60 minut w zaleznosci od ilosci graczy)
- Gra dziala swietnie zarowno w 2 jak i w 3, czy 4 osoby.
- IDEALNE zbalansowanie. Gdy wszyscy sie juz rozegraja w 90% rozgrywek gra konczy sie zwyciestwem w momencie gdy innym graczom brakuje juz tylko jednego ruchu aby tez wygrac. Emocje sa do samego konca!
- Swietnie dopasowana wypraska w pudelku. Karty mieszcza sie na styk idealnie w koszulkach i nic nie lata w srodku przy obracaniu pudelkiem.
- Banalne zasady do wytlumaczenia w 5 minut.
- Gigantyczna regrywalnosc - kazda rozgrywka jest inna i na nowo emocjonujaca.
- Swietne skalowanie ilosci dostepnych klejnotow na rozna ilosc graczy.

Wady:
- Pudelko moglo by byc mniejsze by latwiej dalo sie gre zabierac np na wycieczki.
- Brak dodatkow :( (poza mata i 4 nowymi szlachcicami).

Indywidualna ocena w kategoriach:

Jakosc wykonania: 4/5
Regrywalnosc: 5/5
Skalowalnosc przy roznej liczbie graczy: 5/5
Zasady i mechanika: 5/5
Fun z gry :) 5/5
Stosunek cena/zawartość: 4/5


obrazek
Potwory w Tokio
Towarzyska - losowa,
Potwory w tokio sa zdecydowanie gra towarzyska dla ludzi ktorzy albo maja ochote zrobic sobie chwile przerwy od ciezszych pozycji, albo dopiero zaczynaja swoja przygode z grami planszowymi. Moim zdaniem swietnie tez bedzie nadawala sie dla mniejszych dzieciakow.
Emocji przy grze jest cala masa - to przyznam. Gra daje bardzo duzo radosci i frajdy. Sek w tym, ze jest masakrycznie! losowa. To raz. A dwa - po jakims czasie gdy ludzie zauwazaja, ze najprosciej wygrac ja rzucajac caly czas same lapki i pokonujac przeciwnikow zamiast grac o punkty zwyciestwa caly czar pryska i gra zamienia sie w "kto szybciej rzuci wiecej lapek ten wygral". Przy grze na dwie osoby jest to juz strasznie widoczne i powoduje, ze rozgrywka jest malo ciekawa.
Gra ladnie wydana i calkiem przyjemna, ale raczej do zagrania kilku rozgrywek ze znajomymi ktorzy jej nie znaja. Mimo iz mam ja juz od dluzszego czasu nie wracam do niej za czesto. Biore ja tylko na "imprezowe" granie z przygodnimi znajomymi ktorzy zwykle nie grywaja w planszowki. Starzy wyjadacze 10 godzinnych gier taktycznych i wojennych raczej pokreca na nia nosem :)


obrazek
Drako
2 osobowy ideal,
Jak na gre 2 osobowa, to jest to gra swietnie zbalansowana. Strategia kazdego z graczy musi byc diametralnie inna aby osiagnal swoje warunki zwyciestwa jednak walka jest bardzo wyrownana. Przy standardowym rozlozeniu kart w talii gra jest emocjonujaca do samego konca. Problelem jest przy niej lekka losowosc - jesli smokowi karty obrony po przetasowaniu talii uloza sie na samym dole, to nie ma on praktycznie szans zwyciezyc obojetnie jak bardzo by sie staral i jak swietnym strategiem nie byl.
Dodatkowo warto napomknac, ze bardzo czesto wracam do tej gry wraz z moja dziewczyna, ktora nie jest zbyt wielkim milosnikiem planszowek. Ale jak juz sie nade mna zlituje i wyrazi chec zagrania w cos, to Drako jest wtedy jedna z czesciej wybieranych pozycji :)

Zalety:
- Czas, rozgrywka max 30 minut.
- Idealnie zbalansowana.
- Bardzo ladna oprawa graficzna i figurki!
- Stosunek cena/zawartosc.
- Krotka zrozumiala instrukcja.
- Proste zasady.
- SMOK! :D

Wady
- Losowosc, mala i zwykle nie przeszkadza, ale jednak.


obrazek
Kingdom Builder
1,2,3,17,21... czekaj ile to bylo?,
Swietna pozycja dla ludzi ktorym znudzilo sie juz ciagle granie w Carcassonne i Osadnikow z Catanu :)
Gra banalnie prosta. Zasady da sie wyjasnic w jednym zdaniu ;]
Ciagniesz karte, stawiasz 3 domki i nastepni gracze robia to samo az domki sie nie skoncza i podlicza sie punkty.

Oczywiscie, az tak prosto nie jest, bo mamy do dyspozycji rozne rodzaje terenu, rozne dodatkowe budowle i uklady, ale wszystko kreci sie w okol dostawiania domkow jak z monopoly na planszy i podliczaniu punktow zwyciestwa za - no wlasnie - za co innego w kazdej rozgrywce. W kazdej grze dociaga sie losowo karty punktacji i gracze musza do nich ukladac strategie calej rozgrywki. Dzieki temu kazda gra jest inna unikalna i daje duze pole do popisu dla kombinowania co gdzie i jak by bylo jak najlepiej. Dodatkowo sama plansza tez jest losowana z gotowych segmentow powodujac wieksze zroznicowanie pomiedzy rozgrywkami.
Gra swietnie sie sprawdza zarowno na 2 jaki na wiecej osob, ale zdecydowanie polecam ja bardziej na wiecej osob gdzie na planszy robi sie juz ciasno i jest duzo trudniej rozszerzac swoje krolestwo we wczesniej planowanych kierunkach :)
Gra nie jest moze jakos bardzo odkrywcza i ambitna, ale zdecydowanie wymaga troszeczke myslenia i planowania. Stad stawiam ja na rowni z pozycjami takimi jak Carcassonne, Ticket to Ride, czy Catan. Typowe Euro :)

Zalety:
- Czas rozgrywki (30-60 min)
- Olbrzymia regrywalnosc.
- Proste zasady
- Chec ponownego zagrania po skonczonej partii
- Rozne warunki zwyciestwa w kazdej rozgrywce
- Doskonala zarowno dla 2 jak i wiecej graczy

Wady:
- Losowosc doboru kart potrafi czasem irytowac jesli np. przez cala gre nie dociagniemy ani razu jakiegos konkretnego rodzju terenu.
- Za malo przykladow punktowania (w instrukcji nie ma opisanych dokladnie wszystkich przypadkow i interpretacje graczy przy stole potrafia byc czasem sprzeczne - wazne by ustalic lub sprawdzic oficjalnie co i jak przed rozpoczeciem rozgrywki).