gry planszowe imprezowe > Once Upon a Time
GRY IMPREZOWE
logo przedmiotu Once Upon a Time

Once Upon a Time

Nietypowa gra w wymyślanie bajek

cena:

75.00 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 2 do 6
wiek: od 12 lat
czas gry: ok. 10 min.

wydawca: Atlas Games

wersja językowa: angielska
instrukcja: angielska

Opis


Once Upon A Time is a game in which the players create a story together, using cards that show typical elements from fairy tales. One player is the Storyteller, and creates a story using the ingredients on her cards. She tries to guide the plot towards her own ending. The other players try to use cards to interrupt her and become the new Storyteller. The winner is the first player to play out all her cards and end with her Happy Ever After card.

The second edition of Once Upon a Time is available now. It features a full-color format, beautiful new art, an extended card set, high-quality linen-finish cards, and blank cards to script your own endings.

Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2010-10-02 rewelacyjna, dużo śmiechu autor: Marcin Gliński

Nie należę do osób, które nałogowo umawiają się na sesję RPG, a nawet więcej - nigdy na takiej sesji nie byłem. Z tego powodu, gdy jeden znajomy proponował na naszych spotkaniach Once Upon a Time, nie byłem zbyt chętny do gry. Jeżeli dodać do tego, że całe towarzystwo to nałogowi RPG-owcy, to szukałem innych tytułów.

Ale pewnego dnia, za siedmioma górami, za siedmioma lasami... zagraliśmy w "bajki". Od tego dnia Once Upon a Time jest moją ulubioną grą i gdy tylko jest możliwość umawiam się na bajkowe sesje. Każda gra to cała masa śmiechu i kombinowania jak wybrnąć z sytuacji. O czym jest ta gra?

Każdy z graczy dostaje kilka (w zależności od liczby graczy) kart bajek oraz kartę szczęśliwego zakończenia. Osoba z najdłuższą brodą zaczyna opowiadać bajkę. Zaczyna słowami z drugiego akapitu po czym wymyśla bohaterów, tło itd. Na kartach bajek są obrazki z podpisem. Gracz, który opowiada bajkę zagrywa taką kartę (np. księżniczka) i rozwija temat tej karty w kilku zdaniach. Następnie może zagrać kolejną kartę i znów rozwinąć bajkę. Kiedy skończą mu się karty i każdy z wątków bajki został już wyjaśniony (czyli jeżeli była księżniczka i coś zaczęła robić, to musi być w tym miejscu wyjaśnione po co to robiła, jak się to skończyło, itd). Jeżeli nastąpi taka sytuacja, to gracz może doprowadzić bajkę do końca, zagrywając kartę szczęśliwego zakończenia, ale w taki sposób, aby pasowała do bajki. Jeżeli na karcie jest napisane: "i wtedy porządek w wiosce został przywrócony i wszyscy żyli długo i szczęśliwie", to w bajce wcześniej musiała pojawić się jakaś wioska jako jeden z głównych elementów oraz w tej wiosce musiało dziać się coś niedobrego.

Żeby nie było zbyt różowo, jeżeli osoba która opowiada bajkę użyje słów, które znajdują się na karcie innego gracza (albo słowa, które znaczą dokładnie to samo, np bajkoopowiadacz powiedział o synu króla, to ktoś może zagrać kartę: książe), to w tym momencie bajka jest przerywana, gracz któremu przerwano dociąga kartę, a bajka przechodzi na osobę która przerwała. W tym momencie nowa osoba zaczyna prowadzić bajkę do swojego zakończenia. Podczas gry można więc bardzo często usłyszeć: "cholera, to da się jeszcze uratować, to da się jeszcze uratować...".

Jak już wspomniałem, każda taka sesja przynosi nam dużo śmiechu, co jest jednym z głównych powodów dla których uważam Once Upon a Time za moją ulubioną grę. Dodam jeszcze, że karty mają piękną oprawę graficzną.

Wielkim minusem tej gry jest jej język. Na kartach jest dużo słów w języku angielskim, na kartach zakończeń są całe zdania. Z tego powodu osoby mniej biegłe w tym języku mają czasem problem z właściwym zrozumieniem karty. Bardzo żałuję, że żaden wydawca nie zrobił polskiej edycji, bo gra jest naprawdę niesamowita.